Katowice 24 lipca 2010 r.
Komisja Uchwała i Wniosków powołana przez Zjazd w składzie:
- Bogdan Gieburowski przewodniczący
- Henryk Goncerz
- Andrzej Włóka
po wysłuchaniu sprawozdania prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej, informacji przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej, dyskusji oraz złożonych do Komisji wniosków z Walnych Zgromadzeń Kół Łowieckich i ze spotkań delegatów siedmiu rejonów łowieckich przedstawia Zjazdowi do zatwierdzenia uchwałę w następującym brzmieniu:
- XX Okręgowy Zjazd Delegatów przyjmuje sprawozdanie Okręgowej Rady Łowieckiej z działalności w latach 2005 - 2010.
- Zjazd określił 15 osobowy skład Okręgowej Rady Łowieckiej.
- Podsumowując minioną kadencję Okręgowy Zjazd Delegatów stwierdza, że katowicka organizacja PZŁ swoje zadania wykonała na wysokim poziomie.
Wszystkim, którzy mieli swój udział w dokonaniach naszej organizacji Okręgowy Zjazd delegatów przekazuje wyrazy uznania, szacunku i serdeczne podziękowania. Dodatni bilans naszej organizacji może być dzisiaj powodem do satysfakcji dla każdego myśliwego.
Polski Związek Łowiecki potwierdził po raz kolejny, że jest organizacją profesjonalną, odpowiedzialną i pracowitą, zdolną do realizacji ważnych i trudnych zadań.Jest to efekt wysiłku intelektualnego, organizacyjnego, finansowego i fizycznego myśliwych, Kół Łowieckich, okręgowych struktur organizacyjnych, a także wielu Przyjaciół i Sympatyków łowiectwa.
Jest to również efekt współpracy i wsparcia ze strony władz oraz instytucji państwowych, samorządowych, a szczególnie Administracji Lasów Państwowych i Braci Leśników. - Zjazd zobowiązuje władze okręgowe do kontynuowania w nowej kadencji szkoleń funkcyjnych członków zarządów kół oraz komisji rewizyjnych, a także do organizowania kursów dokształcających, podnoszących kwalifikacje indywidualnych członków PZŁ
- W związku z koniecznością doskonalenia zasad i metod prowadzenia gospodarki łowieckiej w obwodach z uwzględnieniem zmieniających się uwarunkowań przyrodniczo - łowieckich, formalno - prawnych i ekonomicznych postuluje się o :
- prowadzenie dalszych działań zmierzających do odbudowy pogłowia zwierzyny drobnej
- prawidłowe gospodarowanie populacjami jelenia szlachetnego i sarny
- zagospodarowanie łowisk uwzględniające zmiany w krajobrazie rolniczym, a także negatywne skutki środowiskowe związane z gwałtowną urbanizacją i infrastrukturą drogową.
- szkolenie i podnoszenie kwalifikacji członków komisji do spraw szacowania szkód łowieckich
- systematyczne i merytoryczne współdziałanie z przedstawicielami Śląskiej Izby Rolniczej i samorządami gmin, głównie w zakresie obiegu informacji oraz w zakresie powstawania szkód łowieckich i ich niwelowania, prawidłowego szacowania i wypłat należnych odszkodowań.
- propagowanie jednolitych metod postępowania ze zwierzyną łowną pojawiającą się na terenach miejskich,a wypracowanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Katowicach, Koła Łowieckie,Okręgową Radę Łowiecką i Administrację Lasów Państwowych. - Zjazd zobowiązuje władze okręgowe do kreowania prawidłowego wizerunku myśliwego w odbiorze społecznym i rozwijania wszelkich form edukacji ekologicznej, przyrodniczo - łowieckiej wśród młodzieży szkolnej oraz utrzymania ściślejszych kontaktów z organizacjami pozarządowymi i społecznością wiejską w działaniach związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, w tym zakresie zobowiązuje władze okręgowe do
- utworzenia edukacyjnej ścieżki przyrodniczo - łowieckiej na terenie siedziby okręgu.
- podjęcia wspólnie z władzami samorządowymi miasta Siewierza inicjatywy powołania muzeum przyrodniczo - łowieckiego,ze stałą ekspozycją trofeistyczną
- współpracy z Klubem Kolekcjonera
- kontynuowania działań zmierzających do rozwoju sygnalistyki myśliwskiej - Zjazd zobowiązuje władze okręgowe do kontynuowania organizacji dotychczasowych imprez kynologicznych oraz szkolenia kolejnych instruktorów kynologicznych.
- do skuteczniejszego wykorzystania, w celach szkoleniowych, przez myśliwych sztucznej nory w Pszczynie- Poręba.
- do propagowania rozwoju hodowli psa tropowca, tak aby każde koło łowieckie pozyskujące zwierzynę grubą na polowaniach zbiorowych do końca kadencji posiadało przynajmniej jednego psa tropowca. - Zjazd zaleca Zarządom Kół Łowieckich założenie mailowych skrzynek pocztowych i przekazania ich adresu do biura ZO PZŁ Katowice.
- Zjazd zaleca przesłanie Kawalerom Złomu pozdrowienia od uczestników OZD PZŁ Katowice
- Zjazd zobowiązuje Delegatów na Krajowy Zjazd PZŁ do przedstawienia na Krajowym Zjeździe następujących wniosków i postulatów.
a) O dokonanie zmiany terminu polowań na dzikie gęsi od 15 sierpnia do końca lutego
b) Do wprowadzenie pojęcia „ łańki” obok określeń „ jeleń, byk, łania, ciele’ z terminem odstrzału od 15 lipca do końca grudnia oraz zmianę terminu odstrzału łań na od 1 września do 31 grudnia
c) Ustanowienia krajowej odznaki strzeleckiej dla Mistrza Seniora( np. po 60 roku życia)
d) Rozważenie możliwości dokonania weryfikacji przyznanych uprawnień instruktorów i sędziów strzelectwa myśliwskiego ( np. raz na pięć lat) w celu poprawy jakości ich pracy, a zarazem efektywniejszego wykorzystania ich wiedzy w praktyce.