Łowiectwo, jako szczególna dziedzina działalności człowieka, łącząca harmonijnie ochronę przyrody ojczystej z polowaniem, posiada stale rozwijany system wartości moralnych, określany pojęciem „etyka myśliwska”.
W historii Polski łowiectwo zajęło znaczące miejsce, wnosząc istotny wkład do materialnej i duchowej kultury narodu, co znalazło odbicie w sztuce i uformowało trwałe wartości obyczajowe oraz moralne.
Etyka myśliwska jest jednym z elementów kultury łowieckiej. Stanowi zbiór zasad moralnych, zawierających wzorce postępowania wobec otaczającej przyrody, zwierzyny, współtowarzyszy polowania i społeczeństwa.

XVIII-Konkurs

 

Już osiemnasty raz w Pszczynie kolebce sygnałówki myśliwskiej, spotkali się sygnaliści myśliwscy, aby powalczyć o Róg Księcia Pszczyńskiego. To prestiżowa, posiadająca niezwykłą symbolikę nagroda, która w naszym okręgu świadczy o bardzo wysokich umiejętnościach z dziedziny sygnalistyki myśliwskiej.XVIII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

Spotkanie odbyło się w sobotę 23 sierpnia w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, udostępnionej przez pszczyńskich włodarzy, gdzie dyrektorem jest kolega Grzegorz Czembor nasz przyjaciel i myśliwy, bardzo przychylny propagowaniu kultury i tradycji łowieckiej. Organizatorem konkursu był okręg katowicki Polskiego Związku Łowieckiego wraz z Komisją Kultury i Promocji Łowiectwa działającą przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Katowicach. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Jan Suchorończak – v-ce prezes NRŁ, prezes ORŁ w Katowicach, Starosta pszczyński pan Paweł Sadza, Burmistrz Pszczyny pan Dariusz Skrobol oraz dyrektor RDLP w Katowicach dr Kazimierz Szabla. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli i zaszczycili nas swoja obecnością w dniu konkursu przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz przedstawiciele władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach.

Otwarcia konkursu dokonał v–ce łowczy okręgowy Antoni Kopel, a w imieniu regionu powitał wszystkich starosta pszczyński Paweł Sadza. Przesłuchania konkursowe rozpoczęto od najmłodszych sygnalistów, dzieci do lat 12 – początkujących. Następnie wystąpili soliści w klasach C, B, A oraz zespoły, a na końcu klasa MB i MSH, to muzyka myśliwska w różnym wykonaniu. Zmagania sygnalistów trwały aż do godziny czternastej, pod bacznym okiem i uchem jurorów z Klubu Sygnalistów Myśliwskich. Uczestnicy rywalizowali o miano najlepszego sygnalisty i zespołu uczestniczącego w pszczyńskim konkursie.

Po zakończeniu przesłuchań uczestniczy oraz organizatorzy opuścili gościnną zagrodę żubrów i udali się na pszczyński rynek, gdzie odczytano wyniki wręczono nagrody, tradycyjne statuetki oraz dyplomy dla zwycięzców i uczestników. Nagrody rzeczowe dla uczestników ufundowały firmy: „Łowca” – sklep myśliwski z Rudy Śląskiej, firma „Protline” z Tarnowskich Gór zajmująca się dystrybucją instrumentów dętych oraz rogów myśliwskich, firma Daniel Żebrowski - zdobienie porcelany. Fundatorami nagród specjalnych byli: w kategorii dla Najlepszego Leśnika oraz dla Najlepszego Zespołu Leśników - regionalny dyrektor lasów państwowych dr Kazimierz Szabla, dla Najlepszego Myśliwego Sygnalisty okręgu katowickiego - Tomasz Kędziora – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa w Katowicach, dla Najlepszego Myśliwego Sygnalisty z rejonu pszczyńskiego - Starosta pan Paweł Sadza, a dla Najlepszego Zespołu Sygnalistów z rejonu pszczyńskiego - Burmistrz Dariusz Skrobol. Ponadto sponsorami nagród w formie albumów przyrodniczych byli nadleśniczowie: z nadleśnictwa Kobiór pan Marian Pigan oraz z nadleśnictwa Rybnik pan Andrzej Fizyk. Przez cały czas trwania konkursu można było oglądać wystawę zabytkowych instrumentów myśliwskich, obrazów, oleodruków oraz zdjęć o tematyce łowieckiej, wykonanych przez Jerzego Szołtysa, pasjonata kultury i tradycji łowieckiej związanej z rejonem pszczyńskim.

Po odegraniu fanfar i hymnów na cześć gości i zwycięzców, poproszono Łowczego Okręgowego Jerzego Żagiella o podsumowanie i zamknięcie XVIII Śląskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”. Wspomniał on, że jest to jeden z nielicznych konkursów organizowanych całkowicie przez Okręgową Radę Łowiecką i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, więc tym bardziej podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania kolejnej edycji tak ważnej imprezy dla krzewienia oraz popularyzacji kultury i sygnalistyki myśliwskiej w naszym okręgu.
Po zakończonych uroczystościach na estradzie pszczyńskiego rynku wszyscy goście i uczestnicy udali się na biesiadę do dworku myśliwskiego Koła Łowieckiego „Cyranka”, gdzie nasz przyjaciel Łowczy rejonowy Piotr Jacek gościł wszystkich do późnych godzin wieczornych.

Myślę że XIX konkurs będzie również udany. Zapraszam wszystkich sympatyków, myśliwych sygnalistów, zespoły już za rok na kolejne spotkanie z plesówką, sygnałami i muzyką myśliwską do Pszczyny.

Adam Gorywoda