Nowa strona ZO PZŁ

 

galeria konkursu
PRZYRODA OJCZYSTA 2021/2022

 

Polowania, nieruchomości
strona Adama Benedykta Bispinga

 

 


Żywot łowiecki ma w sobie to niezrównanie rozkoszne, że jest cały stopniowym wcielaniem w życie i ziszczaniem się najczarowniejszych snów. Jawa zaś od tych snów bywa najczęściej stokroć jeszcze piękniejsza.

- Julian Ejsmond

 

Julian Fałat - Odpoczynek myśliwego

- Julian Fałat -
"Odpoczynek myśliwego"

Doroczne święto sygnalistyki i muzyki myśliwskiej, które odbyło się 25 sierpnia tego roku, w kolebce plessa, czyli Pszczynie, zapisało się na kartach historii sygnałówki już po raz 17.

Areną dla tegorocznego konkursu, co zresztą powoli staje się tradycją, było miejsce wręcz wymarzone do tego typu imprez, czyli Zagroda Pokazowa Żubra. Dzięki gościnności władz miasta Pszczyna, komisja Kultury i Promocji Łowiectwa przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Katowicach zorganizowała konkurs sygnalistów myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”, który mógł odbyć się tam po raz kolejny.
Konkurs został przeprowadzony zgodnie z ogólnopolskim regulaminem konkursów regionalnych, co dało laureatom prawo do startu w przyszło rocznych, nie bójmy się użyć tego słowa, mistrzostwach Polski „O Róg Wojskiego”.
W konkursie wzięło udział 28 solistów oraz 14 zespołów. Uczestnicy reprezentowali okręg śląski, opolski, wielkopolski, małopolski, łódzki i lubuski. Trzeba podkreślić, że ta duża liczba uczestników reprezentująca znaczną część kraju udowadnia, że pszczyńska tradycja sygnalistyki myśliwskiej rozlała się po całym kraju, a nie zmienne są w niej tylko żubry, pless oraz sygnały, czyli dziedzictwo Jana Henryka XI, księcia pszczyńskiego.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury desygnowane przez Klub Sygnalistów Myśliwskich w składzie Adam Migurski, Artur Kanawka i przewodniczący Józef Czerniak.
Konkurs został objęty patronatem przez wiceprezesa Naczelnej Rady Łowieckiej prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej Jana Suchorończaka, burmistrza miasta Pszczyny Dariusza Skrobola, starostę pszczyńskiego Pawła Sadzę i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dr Kazimierza Szablę.

Święto pszczyńskiego plessa zostało otwarte przez Wiesława Tomeckiego członka Naczelnej Rady Łowieckiej wiceprezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach, a gośćmi uświetniającymi konkurs byli przewodniczący zarządu Okręgowego w Katowicach Łowczy Okręgowy Jerzy Żagiell, członek zarządu okręgowego PZŁ w Katowicach Antoni Kopel, członek ORŁ w Katowicach Łowczy Rejonowy rejonu pszczyńskiego Piotr Jacek, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Albertusiak.

Główna nagrodę XVII Śląskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, czyli „Róg Księcia Pszczyńskiego” zdobyło Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne, I ZSM „Echo Pszczyny”, a najlepszą wśród solistów okazała się być Julia Królik.
W tym miejscu należy wspomnieć o sponsorze głównym, którym była firma „Łowca” z Rudy Śląskiej. Bardzo wartościowe nagrody rzeczowe w postaci kompletów ubrań renomowanych firm wręczał właściciel firmy Bohdan Chmielarski, za co bardzo dziękujemy.

Dodatkowo przewidziano dwie nagrody specjalne. Jedną z nich była nagroda ufundowana przez kolegę Tomasza Kędziorę dla najlepszego sygnalisty myśliwego zrzeszonego w okręgu katowickim, a druga była ufundowana przez dyrektora RDLP dr Kazimierza Szablę dla najlepszego sygnalisty leśnika w kategorii solowej i zespołowej.
Patronat medialny nad konkursem sprawowała TVS, która przeprowadziła relacje z konkursu w wiadomościach wieczornych.
Przepiękna sceneria zagrody, wspaniała pogoda sprawiła, że konkurs miał spore grono widzów, co miało duży wpływ na propagowanie kultury łowieckiej wśród ludzi niezwiązanych z myślistwem. Dodatkową promocje kultury myśliwskiej zapewniła wystawa prywatnych zbiorów związanych z łowiectwem kolegi Jurka Szołtysa, za co bardzo mu dziękujemy oraz koncert zespołu reprezentacyjnego ORŁ w Katowicach pod przewodnictwem Artura Kanawki, który odbył się na rynku pszczyńskim.

W imieniu Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa przy ORŁ Katowice zapraszam wszystkich sympatyków i miłośników muzyki myśliwskiej na przyszłoroczny konkurs, który odbędzie się w tym samym miejscu podczas przyszłorocznych Dni Pszczyny.

W imieniu przewodniczącego Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa kolegi Tomasza Kędziory oraz głównego organizatora konkursu, członka tejże komisji. Adama Gorywody bardzo chcę podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do wydarzenia, a nie są wymienieni w artykule. Bez Was byłoby trudno. Bardzo dziękujemy.

Domogała Lesław.