"Chcę podzielić się z ludźmi swoim zauroczeniem przyrodą, pokazać ją taką, jaką sam ją widzę - z bliska, bez tajemnic, piękną i okrutną."

- Włodzimierz Łapiński


"Staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył."

- Robert Bresson


“Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.”

- Don McCullin

HUBERTUS - święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Po raz pierwszy obchodzone około 1444 roku, w Polsce postać św. Huberta jako patrona myśliwych znana jest co najmniej od XVI wieku. Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest obchodzony szczególnie uroczyście. Obok tradycji i etyki łowieckiej, dużą wagę do czci kultu św. Huberta przywiązuje Koło Łowieckie „Bażant” w Siemianowicach Śląskich.
Tak jak w latach ubiegłych, 7 listopada br. miały miejsce uroczyste obchody tego święta. Rozpoczęto mszą św. w intencji myśliwych w kościele p.w. św. Stanisława w Czeladzi. W asyście kapelana Koła ks. kan. Jarosława Wolskiego proboszcza parafii oraz zaprzyjaźnionych z Kołem księży - ks. dyr. Tomasza Folgi, ks. dyr. Marka Batora, ks. Przemysława Szota i ks. Łukasza Gładkiego mszę św. celebrował biskup diecezji sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak, wygłaszając tematyczne kazanie. W końcowej części mszy wystąpił Członek Honorowy PZŁ V-ce Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach kol. Jan Suchorończak. Dziękując za celebrację mszy przedstawił stan gospodarki łowieckiej naszego okręgu oraz złożył życzenia wszystkim uczestnikom.
W mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe Rady Okręgowej w Katowicach, Koła Łowieckiego „Gwardia”, Koła Łowieckiego „Jeleń”, Koła Łowieckiego „Bór”, Koła Łowieckiego „Orlik”, a orszak zamykał sztandar Koła Łowieckiego „Bażant”. Materiał na temat uroczystości wyemitowała TVP Katowice w wieczornym wydaniu Informacji. Relacje prasowe pojawiły się w lokalnych gazetach.
Motywacją tak uroczystych obchodów było nadanie Kołu przez Okręgową Radę Łowiecką w Katowicach Złotego Medalu ZASŁUŻONY DLA ŁOWIECTWA ŚLĄSKIEGO. Srebrnym Medalem ZASŁUŻONY DLA ŁOWIECTWA ŚLĄSKIEGO odznaczeni zostali członkowie Koła kol. Sebastian Sułgut, Andrzej Karbowski i Stanisław Jagieła. Po oficjalnym powitaniu gości przez prezesa Koła kol. Stanisława Wszołka w hotelu Diament Vacanza w Siemianowicach Śląskich dekoracji odznaczonych dokonał prezes Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Jan Suchorończak oraz sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Ewa Kraska. Sygnałami myśliwskimi uroczystość uświetnił Reprezentacyjny Zespół Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ w Katowicach pod batutą Artura Kanawki. Wystąpienia okolicznościowe znakomitych gości zakończył prezes Koła kol. Stanisław Wszołek składając podziękowania i życzenia z okazji Dnia św. Huberta. Słowami „pobłogosław Panie Boże nas, ten posiłek...” kapelan Koła ks. kan. Jarosław Wolski odmówił modlitwę przed posiłkiem rozpoczynającym bal myśliwski, podczas którego wystąpił Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice.
Opowieści myśliwych, świetnej zabawy, integracji środowisk nie było końca.

Darz Bór
Andrzej Tyblewski