rog

Wizyty na stronie

Dzisiaj114
Wczoraj385
W tym tygodniu2055
W tym miesiącu9507
Ogółem750698

Obecnie na stronie
2

„Myśliwy przyjacielem przyrody” to autorski program edukacji przyrodniczo - łowieckiej stworzony przez Diany z Komisji Kobiet Polujących przy ORŁ, skierowany jest do dzieci klas I-III, a miał swój finał w dniu 16 czerwca na Strzelnicy Myśliwskiej ZO PZŁ Katowice. Blisko 3 tysiące dzieci wzięło udział w organizowanych spotkaniach z myśliwymi. Zajęcia oparte były na scenariuszu lekcyjnym Koleżanek Sylwii Malcharek oraz Eleny Gorywody, w trakcie których to przybliżono uczniom rolę myśliwego w dbaniu o przyrodę ojczystą, dziedzictwo naszych pól i lasów. Dzieci zapoznały się z gatunkami zwierząt zarówno chronionych jak i łownych, które zamieszkują nasz ekosystem. Na spotkaniach szczególnie zainteresowane wzbudziły gwara, zwyczaje oraz sygnalistka myśliwska. Pierwszym sprawdzianem nabytej wiedzy było przeprowadzenie w szkołach testu wiedzy przyrodniczo łowieckiej, który zbudowany został w formie pytań testowych, zagadek i rebusów. Z każdej szkoły została następnie wyłoniona trzyosobowa drużyna do reprezentowania jej na szczeblu międzyszkolnym. W międzyszkolnym finale konkursu ,,Myśliwy przyjacielem przyrody” wzięło udział 75 uczniów reprezentujących 10 szkół. Stawili się oni wspólnie ze swoimi wychowawcami , którzy wykazali się niezmiernie dużym zaangażowaniem we współpracę ze środowiskiem myśliwych. O godzinie 10:00 dzieci przystąpiły do ostatniego etapu zmagań, które otworzyła Koleżanka Sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej Ewa Kraska. Po konkursie uczniowie udali się na zwiedzanie obiektu Naszej myśliwskiej strzelnicy, ścieżkę edukacyjną, spotkanie z sygnalistami, mogły również zobaczyć pracę psów myśliwskich – gończych polskich, szkolenie, które przeprowadziła 7 letnia Nina. Z okazji zbliżających się wakacji odbyło się także spotkanie z ratownikiem medycznym, który przybliżył dzieciom różne niebezpieczne sytuacje czyhające na nie m.in. w lesie oraz przedstawił sposób postępowania w celu ich zapobieżenia a także podstawy pierwszej pomocy.

I Miejsce zdobyła Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK z Oddziałem Przedszkolnym W Dąbrowie Górniczej w składzie Dawidek Emilia, Pilarz Maciek, Paśko Kacper pod opieką Pani Patrycji Drożdżowskiej. Zwycięska drużyna otrzymała cenną nagrodę w postaci lunety obserwacyjnej a dzieci nagrody oraz medale. Za wkład i zaangażowanie nagrodę specjalną otrzymała również opiekunka grupy, do której trafiły srebrne kolczyki z grandlami.

II Miejsce zdobył Zespół Szkół nr 1 w Bukownie w składzie Mistela Bartosz, Ślusarczyk Maciej, Hajduła Bartosz pod opieką Pani Anny Pęgiel. Nagrodą za drugie miejsce dla szkoły były łowieckie tablice edukacyjne oraz prezenty dla uczni.

III Miejsce przypadło Szkole Podstawowej im Powstańców Śląskich w Miedźnej w składzie Pudełko Mateusz, Brańczyk Szymon, Miczołek Inez pod opieką Pani Haliny Krasoń. W nagrodę szkoła otrzymała karmik oraz drzewka do zasadzenia na terenie szkoły a także inne nagrody.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężczynią została uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej Iwona Zembala, która jako jedyna zdobyła maksymalną liczbę punktów. II miejsce przypadło uczniowi Zespół Szkół nr 1 w Bukownie Maciejowi Ślusarczyk, III miejsce Mateuszowi Pudełko ze Szkoły Podstawowej im Powstańców Śląskich w Miedźnej.

Nagrody, dyplomy, medale wręczał wszystkim zadowolonym dzieciom Wiceprezes NRŁ, Prezes ORŁ, Członek honorowy PZŁ Jan Suchorończak w asyście Sekretarz ORŁ Ewy Kraski oraz członka ZO PZŁ Antoniego Kopla.

To wielkie przedsięwzięcie zakończone niebywałym sukcesem nie było by możliwe gdyby nie olbrzymi wkład i zaangażowanie Kół Łowieckich Naszego Okręgu oraz myśliwych. I tak, olbrzymie podziękowania należy skierować do:

Koła Łowieckiego Łoś Bytom,
Koła Łowieckiego Gwardia Będzin,
Koła Łowieckiego Ostoja Gliwice,
Koła Łowieckiego Łabędź Bieruń,
Koła Łowieckiego Cietrzew Ruda Śląska,
Koła Łowieckiego Diana Bytom,
Koła Łowieckiego Żbik Zabrze,
Koła Łowieckiego Orlik Będzin,
Koła Łowieckiego Dzik Gliwice,
Koła Łowieckiego Ryś Katowice.
Swój udział mieli także:
Firma P&S LOGISTICS Tarnowskie Góry,
KAT – POL Robert Chlapik,
Firma Pit Stop,
Stanisław Danowski,
Wiosenny Kurs dla nowowstępujących kwiecień 2016.

Dzięki temu wszystkie dzieci biorące w programie otrzymały Zeszyty Edukacji Łowieckiej PZŁ, a każdy z finalistów otrzymał okolicznościowy kubek oraz przepiękne nagrody.    

Komisja Kobiet Polujących bardzo dziękuje za wsparcie i ma głęboką nadzieję na dalszą równie owocną współpracę. Szczęście i radość na twarzach dzieci jest dla nas wszystkich największą nagrodą i utwierdza w przekonaniu, że takie inicjatywy mają sens, są niezwykle ważne w celu edukacji najmłodszych, promocji łowiectwa, które na pewno zaprocentuje na przyszłość.

→ zdjęcia z finału